Background Image

HENRIQUE PEÓN

A súa actividade profesional céntrase na investigación etnográfica cun extenso traballo de campo con centos de melodías e danzas que recuperou. Profesor de baile e música tradicional galega en destacadas agrupacións do país como o Grupo de Música e Baile Tradicional Xacarandaina. Na actualidade, Quique Peón compaxina a súa faceta de investigador, intérprete e docente no ámbito tradicional coas súas inquietudes interpretativas e as novas experiencias na danza contemporánea creando a compañía profesional "Quique Peón Cía." e no folque no 2014 presentou a versión discográfica en clave contemporánea de Radio Cos, un proxecto en dupla con Xurxo Fernandes que presentou en formación de quinteto.

EXPERIENCIA PROFESIONAL:

- Director e coreógrafo “Gala do Patrimonio Inmaterial”, con GMBT “Xacarandaina” (2014)
- Coreógrafo de “Amizade” co elenco do Conservatorio Superior Mª de Ävila. (2013)
- Director e coreógrafo de “Amizade” ca Quique Peón Cía. (2012)
- Director e coreógrafo de “Galizien Amerika Linie”, con GMBT “Xacarandaina” (2011).
- Director e coreógrafo de “Alendacroa” ca Quique Peón Cía. (2011).
- Codirector do espectáculo de danza contemporánea “Seisdecatro” (2011).
- Director e coreógrafo do espectáculo etnográfico “Alegrín” do GMBT. “Xacarandaina” (2010).
- Espectáculo Ovay, coprodución “Quique Peón Cía.” co Centro Coreográfico Galego (2009 / 2010).
- Crea a compañía profesional de danza “Quique Peón Cía.” (2009)
- Bailarín e intérprete para o CCG na obra Kiosco das almas perdidas, dirixida por Roberto Oliván (2007/2008).
- Director e coreógrafo do Espectáculo 25 Aniversario Centro Galego “Saudade” de Barcelona (2007).
- Director e coreógrafo do espectáculo etnográfico “Prestixio” do Grupo de Música e Baile Tradicional “Xacarandaina” (2006 /2009).
- Crea o Grupo folk “Radio Cos” (2007).
- Residencia artística no CCG, investigación coreográfica proxecto A Arándara (2007).
- Bailarín invitado no espectáculo musical Salón De Baile do grupo musical “Marful” (2005/2007).
- Asistente coreográfico no espectáculo Proxecto Zocas de Mercé de Rande (2005).
- Director e coreógrafo do espectáculo etnográfico Dengue do Grupo de Música e Baile Tradicional “Xacarandaina” (2005).
- Director, coreógrafo e intérprete no Espectáculo 25 Aniversario do Grupo de Música e Baile Tradicional “Xacarandaina” (2004).
- Director e coreógrafo do espectáculo etnográfico “Atruto” do Grupo de Música e Baile Tradicional “Xacarandaina” (2002 - 2004).
- Director e coreógrafo do espectáculo etnográfico “Camiño do Sul” do Grupo de Música e Baile Tradicional “Xacarandaina” (1999 - 2001).
- Intérprete do grupo de música folk de Mercedes Peón (1999 / 2000).
- Director e coreógrafo do espectáculo etnográfico “Ribeirana” do Grupo de Música e Baile Tradicional “Xacarandaina” (1997).
- Director e coreógrafo do espectáculo “Unha viaxe por Noutrora” do Grupo de Música e Baile Tradicional “Xacarandaina” (1996).
- Director e coreógrafo do espectáculo etnográfico “Costumes e saberes dun pobo” do Grupo de Música e Baile Tradicional “Xacarandaina” (1992).

MÚSICA:

- Colaboración no CD “Galiza” de Kepa Junqera
- Gravación e edición CD proxecto “Radio Cos” (2013).
- Gravación e edición do DVD e CD do espectáculo “OVAY” (2009).
- Colaboración no disco de Carlos Núñez Os amores libres (1999).
- Dirección, interpretación e produción do disco de Xacarandaina (1979).
- Participación do disco do “Festival Internacional de Chateneauf du Faou” (Francia) (1981).

DOCENCIA:

- 1981 Director do Grupo de Música e Baile Tradicional “Xacarandaina” (BAILE, CANTO E PERCUSION).
- 1989/ 2007 Director do Grupo Folclórico Churía de Zas (BAILE, CANTO E PERCUSION).
- 1992/1996 Director da Escola Municipal de Folclore de Malpica (CANTO E PERCUSION).
- 1992/2007 Director do Grupo Alfredo Brañas de Carballo (BAILE, CANTO E PERCUSION).

PROFESOR DE BAILE TRADICIONAL EN DIVERSAS ASOCIACIÓNS E COLEXIOS DENDE 1981:

AA.VV. “Gaiteira-Os Castros” (A Coruña), Instituto de Bacharelato de Monelos (A Coruña), C.P. San Lence (A Coruña), Colexio CID (A Coruña), Colexio Liceo La Paz (A Coruña), Círculo de Actividades de Tempo Libre XACARANDAINA ( A Coruña), C. P. Mar de Fóra (Finisterre), C.P. Curros Enríquez (A Coruña), Grupo Folliñas (Oleiros), C.P. de Cesuras (Cesuras), C.P. Teixeiro (Teixeiro), Asociación Mil e Pico (Carral), Asociación Castro – Meda (Zas), Grupo O Xico (Oza dos Ríos), Grupo Raigañas (Cerqueda, Malpica).Coruña), C. P. Mar de Fóra (Finisterre), C.P. Curros Enríquez (A Coruña), Grupo Folliñas (Oleiros), C.P. de Cesuras (Cesuras), C.P. Teixeiro (Teixeiro),
Asociación Mil e Pico (Carral), Asociación Castro – Meda (Zas), Grupo O Xico (Oza dos Ríos), Grupo Raigañas (Cerqueda, Malpica).

.

PROFESOR DE CANTO E PERCUSIÓN EN DIVERSAS ASOCIACIÓNS E COLEXIOS DENDE 1981:

AA.VV. “Gaiteira-Os Castros” (A Coruña), Círculo de Actividades de Tempo Libre XACARANDAINA ( A Coruña), C. P. Mar de Fóra (Finisterre), Grupo Folliñas (Oleiros), C.P. de Cesuras (Cesuras), Colexio Liceo La Paz (A Coruña), Asociación Mil e Pico (Carral), Grupo O Xico (Oza dos Ríos), Grupo Raigañas (Cerqueda, Malpica)
Creación e direción da Escola de Música e Baile Tradicional do Concello de Melide (2014)

CURSOS MONOGRÁFICOS IMPARTIDOS:

- Curso como profesor especialista no Conservatorio superior María de Ávila de Madrid.
- Curso Baile Tradicional – INEF (A Coruña).
- Curso De Percusión – Faculdade de Maxisterio (Universidade de A CORUÑA).
- Curso De Baile Tradicional – Faculdade de Filoloxía (Universidade A CORUÑA).
- Curso De Baile Tradicional – Faculdade de Maxisterio (USC).
- Curso De Baile e Percusión – Asociación MUSICPUBLIC (Bruxelas).
- Curso De Baile Tradicional – Centro Galego SAUDADE (Barcelona).
- Curso De Baile e Percusión – Centro Galego de Hospitalet (Barcelona).
- Curso De Baile Tradicional – Festival Internacional de Gannat (Francia).
- Curso De Baile Tradicional – Festival Intercéltico de Lorient (Francia).
- Curso De Baile Tradicional – Festival Internacional de Inverness (Escocia).
- Curso De Baile Tradicional – Festival Internacional de Kosice (Eslovaquia).
- Curso De Baile e Percusión – Centro Galego de Zaragoza.

PREMIOS:

- 2012- 2º Premio “XXI Certamen de Coreografía de Danza Española y Flamenco”.
- 2012- Premio Conservatorio Superior de Madrid “María de Ávila”.
- 2007 – Premio Homenaxe ao gaiteiro (Carballo).
- 2004 – Premio IAR de Folclore.
- 2001 – 1º Premio Certamén Internacional de Folclore Sátoraljaújhely (Hungría)
- 1988 – Premio ao mellor bailarín de Galicia (Xornadas de Folclore Galego de Santiago de Compostela).
- 1987 – Medalla de prata a Xacarandaina (Xornadas de Folclore Galego de Santiago de Compostela).
- 1985 – Primeiro premio do apartado de bailes rexionais a Xacarandaina (Programa Gente Joven da TVE).
- 1985 – Premio ao mellor bailarín de Galicia (Xornadas de Folclore Galego de Santiago de Compostela).
- 1985 – Medalla de ouro a Xacarandaina (Xornadas de Folclore Galego de Santiago de Compostela).
- 1984 – Primeiro premio do apartado de bailes rexionais a Xacarandaina (Programa Gente Joven da TVE).
- 1983 –Premio ao mellor grupo de acompañamento (Xornadas de Folclore Galego de Santiago de Compostela).
- 1983 – Medalla de ouro a Xacarandaina (Xornadas de Folclore Galego de antiago de Compostela).
- 1982 – Primeiro premio ao mellor grupo e mención especial do xurado internacional á conservación dos bailes tradicionais. (Festival Internacional de Dances et Tradictions Populaires en Chateneauf du Faou – Francia).
- 1981 – Primeiro premio do apartado de bailes rexionais a Xacarandaina (Programa Gente Joven da TVE).
- 1981 – Medalla de prata a Xacarandaina (Xornadas de Folclore Galego de Santiago de Compostela).
- 1980 – Premio á mellor parella de baile (Concurso de Anceis – Cambre).

FESTIVAIS INTERNACIONAIS DE DANZA E MÚSICA:

- Galicia: Culleredo, Santa Comba, Muros, A Coruña, Festival Cidade de Cristal, Vigo, Zas, Xove...
- España: Oviedo, Yecla, Trujillo, Alhama de Murcia, Vinaroz, Ciudad de Teruel, Mijas, Málaga, Palencia, Santurce, Alba de Tormes...
- Francia: Lorient, Vendee, Chateneauf du Faou, Auray, Dax, Biroussan, Martigues, Eiragues, Montoire-sur-le-Loire, Montignac, Gannat, Port-sur- Saone.
- Portugal: Festinatel (Lisboa, Faro, Portimâo y Albufeira), Paços de Brandau.
- Italia: Aquafondata, Erice – Sicilia, Cuneo.
- Checoslovaquia: Vichodna y Festival Mieru a Priatel’Stua de Kosice.
- Escocia: Feis Chicil’s Dannasa Cheilteadi de Inbhirnis, Glasgow, Edimburgo.
- Inglaterra: Leed, Liberpool.
- Hungría: Sátoraljaújhely, Szashalombatta.
- Bélxica: Reet, Bonheidem, Bruxelas.
- Ucraína: Lustk.
- Arxentina: Bos Aires.
- Uruguay: Montevideo.
- Xordania: Amán e Zarca.
- Costa Rica: San José

PROXECTOS NOVOS:

- Espectáculo “O Poder do Arcabuz” (Galiza)
- Espectáculo “Folk-up Torrellas” (Catalunya)